V období od 18. do 28. januára 2013 sa 17 študenti Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou zúčastnili na kultúrno-jazykovom pobyte vo Veľkej Británii. Program zameraný na rozšírenie vedomostí z anglického jazyka a poznávanie anglickej kultúry zrealizovali Mgr. Renáta Jakubčinová a Mgr. Martina Ruščáková v spolupráci s anglickou neziskovou organizáciou SOL – Sharing One Language v meste Barnstaple v grófstve Devon.
Cesta do Anglicka viedla cez francúzsky prístav Calais, kde sme dorazili v nedeľu nadránom a odtiaľ sme sa trajektom presunuli do anglického prístavu Dover. Naša prvá zastávka bola v historickom meste Salisbury. Navštívili sme stredovekú katedrálu, ktorá sa pýši originálom listiny Magna Charta Libertatum z roku 1215, ako aj najvyššou vežou v Anglicku. Neďaleko Salisbury sa nachádza kultové miesto Stonehenge – najvýznamnejšie svedectvo megalitickej kultúry. Mali sme možnosť dotknúť sa histórie a obdivovať monumentálne kamenné bloky, výnimočne pokryté snehom.
Nasledovalo mesto Barnstaple, ktoré sa nachádza v severnom Devone na juhozápade Anglicka. Je to oblasť výnimočnej prírodnej krásy a histórie. Ubytovaní sme boli v starostlivo vybraných hostiteľských rodinách. Na týždeň sme sa stali súčasťou ich každodenného rodinného života. Ochotne a trpezlivo nám odpovedali na akékoľvek otázky a pomáhali nám s prípravou do školy. Mali sme možnosť ochutnať typické anglické jedlá, napríklad „fish and chips“ alebo „jacket potatoes“. Niektorých z nás anglický spôsob života a kultúrne odlišnosti trochu prekvapili - chýbali nám teplé obedy, hlavne polievky a vyhriate spálne.
V pondelok ráno sme sa zoznámili s našimi tromi skúsenými anglickými lektormi – s Ali, Markom a Mattom. Spolu so študentmi vranovského gymnázia sme boli rozdelení do troch skupín. Neformálne vyučovanie v triedach bez lavíc sa začínalo o 8:40 a trvalo do 12:15. Hodiny boli zamerané predovšetkým na rozvoj našich komunikačných zručností a odbúravanie bariér v komunikácii.
Každý deň po vyučovaní sme mali príležitosť spoznávať mesto Barnstaple a grófstvo Devon. Prvý deň poobede nás čakala prehliadka historického centra mesta Barnstaple. Náš sprievodca, miestny hlásnik Tom, nás oboznámil s históriou mesta, ktoré v minulosti plnilo dôležitú úlohu. Dozvedeli sme sa, že v meste si dal vybudovať hrad prvý normanský kráľ Anglicka Viliam Dobyvateľ. Druhý deň poobede sme absolvovali výlet na pobrežie Atlantiku. Na pláži Woolacombe, ktorá bola vyhlásená za najlepšie dovolenkové miesto roka 2012 v rámci Británie, sme v úžase sledovali surfistov. Na pláži, ktorá každoročne priťahuje návštevníkov z celého sveta, sme bičovaní dažďom a vetrom veselo zbierali mušle a pózovali pod palmami. V prístavnom mestečku Ilfracombe nás upútala kontroverzná socha nahej tehotnej ženy Verity od súčasného britského umelca Damiena Hirsta. V stredu sme kvôli snehovej kalamite museli zmeniť plán a namiesto výletu do rybárskej dedinky Clovelly sme si boli v kine pozrieť skvelý muzikál Les Miserables. Vo štvrtok nás čakal výlet do Exeteru, metropoly Devonu. V tomto rušnom univerzitnom meste plnom histórie sme absolvovali prehliadku katedrály a múzea. V piatok nám naši lektori dali za úlohu vypracovať skupinový projekt. Našou úlohou bolo ísť do ulíc a pýtať sa miestnych obyvateľov na ich životný štýl, spôsob trávenia voľného času, miestne zvyky a tradície. Závery našich zistení sme prezentovali na takzvanom „fair“ - trhu, kde sme odpovedali na záludné otázky lektorov a spolužiakov. V sobotu sme sa rozlúčili s hostiteľskými rodinami a po týždni nabitom výnimočným programom sme sa vybrali na cestu domov. Najväčším zážitkom pre väčšinu z nás bola návšteva Londýna, ktorý sme si pozreli na spiatočnej ceste. Napriek tomu, že času bolo málo, sme videli Buckinghamský palác, ceremoniál výmeny stráží, Big Ben, Houses of Parliament, Westminsterské opátstvo a Londýnske oko. V Národnej galérii sme sa mohli kochať pohľadom na diela svetoznámych maliarov. Návštevu anglickej metropoly sme zavŕšili nákupmi suvenírov na Oxford Street.
Tento pobyt pre nás znamenal veľmi veľa a určite by sme sa ešte niekedy v budúcnosti na tie isté miesta radi vrátili. Touto cestou by sme sa radi poďakovali vedeniu školy a naším profesorkám za prípravu a realizáciu tejto nezabudnuteľnej akcie.
Ľubomír Kocák, Natália Holubová a Nikola Humeníková
žiaci II. ročníka OA